Přinášíme vám několik tipů pro bezpečné skladování vybitých baterií v domácnosti.
- Vybité baterie skladujte na chladném a suchém místě.
- Nenechávejte baterie v přístrojích a zařízeních, pokud je delší dobu nebudete používat.
- Vybité baterie neotvírejte, neporušujte jejich vnější obal, nevhazujte nikdy do ohně.
- Použité vybité baterie doma skladujte na vyhrazeném místě (mimo dosah dětí) v krabičce ECOCHEESE či jiné nádobě. Neukládejte baterie do kovové nádoby, aby nedošlo ke zkratu
- Nedotýkejte se „vytékajících“ baterií holýma rukama.
- Neskladujte použité vybité baterie ve vlhkém prostředí nebo v blízkosti zdrojů tepla.
- Před odevzdáním přelepte nebo jinak izolujte póly použitých baterií.
- Vybité baterie doma neskladujte zbytečně dlouho, odneste je na sběrné místo do 6 měsíců.
Na sběrná místa odevzdávejte:
- všechny typy baterií používaných v domácnosti (ze svítilen, hraček, elektroniky, ovladačů, hodin, mp3 přehrávačů, mobilních telefonů apod.),
- knoflíkové články, mikrotužkové a tužkové baterie, malé a velké monočlánky, ploché baterie i 9V hranaté baterie a dobíjecí baterie lehčí než 1 kg.
Do sběrných nádob v žádném případě nedávejte:
- rezavé, rozbité nebo tekoucí/lepkavé baterie,
- autobaterie a jiné baterie s tekutým elektrolytem,
- baterie nebo akumulátory z průmyslových podniků (obvykle nemají komerční nálepku, mohou z nich vyčnívat kontaktní drátky apod.),
- plně nabité baterie,
- baterie těžší než 1 kg.
Pokud si nejste jisti, jak při třídění baterií postupovat, nebo máte baterie, které na sběrné místo nepatří, napište nám nebo zavolejte nám na tel. 233 332 787 a my vám rádi poradíme.
Pozor na spolknutí baterie
Pokud by se stalo, že by člověk baterii nedopatřením spolkl, mohlo by mu to způsobit vážné zdravotní problémy, v krajním případě jej ohrozit na životě. Největší rizika jsou u malých dětí, které jsou schopny ze zvědavosti spolknout cokoliv. Pozor dávejte zejména na malé knoflíkové baterie, které jsou snadno dostupné a zároveň malé.
Pokud se baterie usadí v jícnu, dochází k jeho poleptání. Při spolknutí baterie je proto nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Informace pro rodiče i zdravotníky k této problematice najdete nově v češtině na webu Button Battery Safety.
Jak zmírnit riziko spolknutí baterie?
- Všechny malé baterie ukládejte mimo dohled a dosah malých dětí.
- Otevřete-li balení s knoflíkovými články, zajistěte, aby děti neměly přístup k bateriím, které v otevřeném balení zůstanou.
- Zajistěte, aby prostory pro baterie u všech zařízení v domácnosti byly bezpečně uzavřeny a chráněny před dětmi, popř. aby byl výrobek uložen mimo dosah malých dětí.
- Malé baterie neukládejte do krabiček na léky ani v blízkosti léků. Vzhledem k tvaru a velikosti může snadno dojít k záměně.