cz en
Přihlášení pro výrobce
Uživatelské jméno:
Heslo
Zapamatovat přihlášení na tomto počítači
Informace

Akce

I baterie budou mít svůj den

26.07.2015

Kalendář environmentálně významných dnů se od letošního roku rozšiřuje o Evropský den recyklace baterií. Za vyhlášením této události stojí evropská asociace Eucobat, která v současné době reprezentuje 15 významných kolektivních systému pro zpětný odběr baterií z 13 evropských zemí. Byl to český ECOBAT, který přišel před rokem s touto iniciativou, která má podpořit povědomí o nutnosti a prospěšnosti odděleného sběru, recyklace a materiálového využití naší komodity.

První Evropský den recyklace baterií - 9. září 2015

Pro oslavy Evropského dne recyklace baterií bylo zvoleno datum 9. září, protože toto je den narození slavného italského lékaře a fyzika Luigi Galvaniho (1737), který se proslavil pokusy s takzvanou živočišnou elektřinou. Jeho badatelská činnost přivedla jeho současníka a oponenta Allesandro Voltu k sestrojení prvního galvanického článku. Princip tohoto článku se stal základním konstrukčním prvkem všech elektrických baterií a akumulátorů.

Cílem vyhlášení Evropského dne recyklace baterií je v první řadě zvýšit povědomí evropské veřejnosti o nutnosti třídit a recyklovat použité baterie. V České republice dokážeme po 12 letech budování a rozvoje systému zpětného odběru získat k recyklaci až 32 % z přenosných baterií, které jsou každoročně uváděné na trh. Každoročně dokážeme posbírat větší množství baterií než v roce předchozím. V letech 2013 a 2014 se na tomto nárůstu významně podílely obce a města.

Směrnice Evropské unie 2006/66/EU však již příští rok požaduje navýšení na 45 %. Takové zlepšení můžeme dosáhnout jedině za předpokladu daleko vyššího zapojení občanů a spotřebitelů do třídění. Náš průzkum z loňského roku, který jsme v rámci projektu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět provedli ve více než 7 000 českých domácnostech, přinesl velice překvapivá čísla. Průměrně se v každé české domácnosti nachází 49 baterií, což představuje více než 5 000 tun baterií, které čekají na to, až je vrátíme k recyklaci. Problém tedy nespočívá v tom, že by občané zahazovali použité baterie do směsného odpadu, ale že použitým bateriím málokdo z nás věnuje alespoň minimální pozornost. A tak baterie jen hromadíme a hromadíme…

Co můžeme pro oslavu Evropského dne recyklace baterií konkrétního udělat?

Vyzvěme společně občany, aby si v domácnostech udělali baterkářskou inventuru nebo baterkářský úklid. Upozorněme je na místa, kam mohou použité baterie přinést a bezplatně je odevzdat k recyklaci. Zveřejněme v komunikačních médiích (obecní zpravodaje, místní rozhlas, www stránky) článek o významu třídění baterií. Nabídněme občanům designově povedené sběrné krabičky Ecocheese pro to, aby vybité baterie nemuseli schovávat do šuplíků nebo na jiná nevhodná místa. Pracovníci společnosti ECOBAT vám rádi poradí a dodají bezplatně potřebné informace a materiály.

Luigi Galvani jistě nemohl v polovině 18. století tušit, že jeho pokusy povedou jednou k sestrojení tak moderních a užitečných výrobků – tolik charakteristických pro naši mobilní a dynamickou dobu. Zároveň však výrobků, které představují značnou zátěž pro životní prostředí. Využijme tedy nové příležitosti prokázat, že moderní termín oběhové hospodářství pro nás není pouhou frází a přispějme k propagaci myšlenky třídění a recyklace baterií některým z výše uvedených způsobů. 

Logo a článek ke stažení

Tisková zpráva ke stažení

 


Zpět na předchozí stránku>>

Vyhledávání
Kontakt
ECOBAT s.r.o.
Soborská 1302/8
160 00 Praha 6
Telefon: 233 332 787
E-mail: ecobat@ecobat.cz
IČ: 26 72 59 67
InformaceÚvod |O nás |Výrobci |Prodejci |Spotřebitelé |Obce |Školy |Firmy |E-learning |Kontakt | Mapa stránek